Today: 12-07-2024

Арка дружби народів у Києві підлягає повному демонтажу, незважаючи на перейменування- Інститут нацпам’яті

Арка дружби народів (перейменована на Арку свободи українського народу) у Києві належить до символіки російської імперської політики й підлягає повному демонтажу.

Про це заявили в експертній комісії Українського інституту національної пам’яті, передає "Інтерфакс-Україна".

"Розміщена в Хрещатому парку міста Києва Арка дружби народів, що присвячена подіям, пов’язаним зі здійсненням російської імперської політики та її глорифікацією (встановлена 1982 р. з нагоди 60-річчя утворення СРСР і 65-річчя Жовтневого перевороту 1917 року), належить до символіки російської імперської політики й підлягає повному демонтажу", — ідеться у висновках.

Зазначається, що, незважаючи на перейменування, монумент "репрезентує радянські ідеологеми й конотації, тому становить загрозу національній безпеці України".

Нагадаємо: у травні 2022 року Київська міська рада ухвалила рішення щодо декомунізації назви арки Дружби народів. Тепер це — Арка Свободи українського народу. Також депутати затвердили перелік понад 40 пам’ятників та пам’ятних знаків, які потрібно прибрати з вулиць і будівель, й передати до музею тоталітаризму.

26 квітня в києві демонтували пам’ятник біля Арки дружби народів.У 2016 році тодішній міністр культури Євген Нищук пропонував знести Арку дружби народів, а на її місці встановити пам’ятник воїнам АТО.

У 2015 році головний архітектор Києва Сергій Целовальник також пропонував знести Арку Дружби народів. "Яка це дружба, якщо російські війська прийшли на нашу землю з танками?" — говорив він.

Арку дружби народів була відкрили 1982 року в Хрещатому парку на честь "возз’єднання" України з Росією. Будівництво тривало близько чотирьох років і було приурочене до ювілею утворення СРСР. Відкрили монумент напередодні річниці Жовтневої революції. Арка народів складається з трьох елементів: арки у вигляді величезної веселки, бронзової скульптури двох трудящих (українця і росіянина, які тримають вгорі стрічку з орденом "Дружби народів") і гранітної скульптури зі сценою Переяславської ради. За монументом розташований оглядовий майданчик, з якого відкривається вид на Дніпро та його лівий берег.

Арка дружби народів (архівне фото). Фото: УНІАН

«Аргумент»

Wiki