Today: 13-07-2024

Прем’єр-міністр Бельгії анонсував розслідування щодо спроб Росії втрутитися у вибори в ЄС

Александер де Кроо послався на розслідування в Чехії, яке викрило «операцію з проросійського впливу у Європі, яка включає кілька типів шпигунських мереж»

Уряд Бельгії ініціює перевірку можливих спроб Росії втрутитися в прийдешні вибори до Європейського парламенту, повідомив прем’єр-міністр країни Александер де Кроо на пресконференції 12 квітня.

Він послався на розслідування в Чехії, яке викрило «операцію з проросійського впливу у Європі, яка включає кілька типів шпигунських мереж». За його підсумками, Москва платила членам Європейського парламенту за промоцію російського порядку денного.

Де Кроо заявив, що подібну діяльність підтвердили й правоохоронні органи Бельгії, яка наразі головує в Євросоюзі:

«Бельгійські спецслужби підтвердили існування проросійських мереж втручання, які діють у кількох європейських країнах, а також тут, у Бельгії».

Пославшись на дані розвідки, голова уряду назвав «дуже чіткі» цілі Москви: допомогти збільшити частку проросійських членів у Європейському парламенті та «зміцнити певний проросійський наратив» у цій інституції.

«Мета дуже ясна: ослаблення європейської підтримки України служить Росії на полі бою, і це справжня мета того, що було розкрито за останні тижні», – сказав він.

Де Кроо додав, що після цих викриттів зв’язався із президентом Чехії, головами Єврокомісії та Європарламенту. Він закликав до зустрічних заходів як на національному, та і на європейському рівні:

«На національному рівні наші органи правосуддя підтвердили, що це втручання підлягає кримінальному переслідуванню. Виплати не відбувалися в Бельгії, але втручання були тут. Оскільки Бельгія є однією з локацій інституцій ЄС, ми несемо відповідальність, вона полягає в тому, щоб забезпечити право кожного громадянина на вільне й безпечне голосування».

Прем’єр Бельгії сказав, що минулого тижня в його країні набув чинності закон, спрямований безпосередньо на протидію втручанню у вибори. Водночас він висловив думку, що нові інструменти для боротьби з російською пропагандою та дезінформацією також необхідні на рівні ЄС.

«Бельгія попросила Євроюст терміново зібратися й обговорити це питання. Крім того, ми маємо вивчити, як мандати Офісу європейського прокурора та офісу OLAF (Європейське управління з питань запобігання зловживанням та шахрайству – ред.) дозволяють розслідувати подібні загрози, які находять з-поза меж Союзу. Якщо наразі мандати цього не дозволяють, я думаю, ми маємо їх розширити», – вважає він.

Де Кроо також висловив намір порушити це питання на засіданні Європейської Ради наступного тижня і повідомив, що вже говорив про це з головами кількох інших урядів блоку.

У березні речник міністра-координатора польських спеціальних служб Яцек Добжинський повідомив Радіо Свобода, що спецслужби кількох країн ЄС, зокрема, Польщі та Чехії, викрили шпигунську мережу, фінансовану Кремлем. За його словами, завданням російської агентури було популяризувати політику Росії в Європі, а також поширення дезінформації, зокрема, для впливу на вибори до Європарламенту.

Вибори до Європарламенту мають відбутися з 6 по 9 червня 2024 року.

Форум

Wiki