Today: 13-07-2024

Фейки тижня: «Україна здійснюватиме військові операції в космосі». Огляд російської дезінформації за 25–29 березня 2024 року

Фейки тижня: «Україна здійснюватиме військові операції в космосі». Огляд російської дезінформації за 25–29 березня 2024 року

З 24 лютого 2022 року «Детектор медіа» моніторить український сегмент соцмереж і кремлівські медіа та щоденно документує хроніку російської дезінформації про війну Росії проти України. З часом ми почали робити регулярні огляди. Читайте останні: 4–10 березня, 11–17 березня, 18–22 березня. Ознайомтеся також із підсумковим текстом про дезінформацію та її основні тенденції у 2023 році.

З 25 по 29 березня 2024 року аналітики «Детектора медіа» задокументували 25 дезінформаційних вкидів. Тоді писали, що українські військові начебто проводитимуть операції в космосі, а українські біженці буцімто набридли європейцям.

«Мультфільм про українців-поросят»

У соцмережах поширювали ролик, де українці «просять прихистку» у країнах Євросоюзу й НАТО, при цьому всіх трьох учасників представляють у свинячій подобі. За сюжетом, США є м’ясником, який нажився на біді поросят. «Які круті мультики в ЄС», — коментують пропагандисти.

Проте так званий мультфільм — відеофейк. Адже насправді це анімація казки, на яку пропагандисти наклали текстовий супровід.

Знімок екрану — VoxCheck

За пошуком за ключовими словами у YouTube вдалося встановити, що анімаційний ролик ще у 2020 році створив користувач із ніком Frame Order. Автор створює розважальні анімації за мотивами фільмів і казок із використанням чорного гумору.

Причому в оригінальному відео відсутні написи про Україну, НАТО, ЄС, на відміну від пропагандистського «мультфільму».

«Військова космічна ціль»

Цього тижня у соцмережах вкидали так звану заяву Дмитра Кулеби, нібито Україна вважає Міжнародну космічну станцію (МКС) законною військовою ціллю, оскільки на ній перебуває російський космонавт.

Знімок екрану — VoxCheck

Проте така новина вигадана й оприлюднили її у сатиричному каналі. І в українському МЗС не робили таких заяв. Також українські дипломати не давали схожих коментарі для медіа.

«Побитий інструктор НАТО»

У анонімних телеграм-каналах писали, начебто українські військові побили інструктора НАТО за відмову розмовляти українською. Інцидент буцімто стався в Данії під час навчань пілотів.

Знімок екрану — VoxCheck

Але цю новину так само оприлюднили в сатиричному каналі. Ні українські, ні іноземні медіа не писали про таку подію. Першоджерелом вигаданої новини є сатиричний телеграм-канал «Империя очень зла». В описі каналу вказано: «Обережно, можливий побрехенька і жорстка сатира. Написане є художньою вигадкою, всі збіги випадкові».

«Понівечений український прапор»

У мережі публікували фото жінок, які тримають великий синьо-жовтий прапор. А у публікаціях дописували, що світлину зробили під час мітингу організації «Марсель — Одеса» на сходах вокзалу Сен-Шарль у Марселі (Франція).

Пропагандисти наголошували, що акція буцімто обурила місцевих жителів, які почали топтати та паплюжити український прапор. «Мабуть, французам українці вже сильно набридли, якщо вони готові так робити з “державним” прапором», — коментують пропагандисти.

Та втім нема жодної інформації про подібний інцидент під час акції. «Обурених» французів могли просто вигадати пропагандисти. Адже на офіційній сторінці організації «Марсель — Одеса» у фейсбуці можна знайти відповідне фото, яке використовують фейкороби у своїх публікаціях.

Знімок екрану — VoxCheck

У підписі до неї голова спілки Наталія Добрянська звітує про проведену акцію та зазначає, що одесити люблять сходи до станції Сен-Шарль, тому що вони нагадують їм Потьомкінські сходи в Одесі. Проте ні в підписі до фотографії, ні в коментарях до допису немає жодної згадки про інцидент із паплюженням прапора.

Ілюстрація на головній та інфографіка: Наталія Лобач

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog’a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.

Долучитись

Wiki